IT’S A BIG weekend of GAA club action with 30 games to keep an eye on over the course of Saturday and Sunday.
Ballincollig, Austin Stacks, Cratloe, The Nire, Slaughtneil, Clontribet, Omagh and St Eunan’s are all in action in the AIB Munster and Ulster senior football semi-finals.
Ballyhale Shamrocks and Clara will cross paths in the Kilkenny senior hurling decider while the Wexford senior football final also takes place.
Keep an eye out as well for the All-Ireland ladies football semi-finals and the unique ‘All-Island’ showdown in the final of the Connacht junior championship between Achill and the Aran Islands.
SATURDAY
LEINSTER
Junior hurling quarter-final
Shamrocks (Offaly) v Carlow Town HC, Ballinamere, 2pm
TIPPERARY
Senior football preliminary quarter-finals
Arravale Rovers v Ardfinnan, Bansha, 2pm
Moyle Rovers v Galtee Rovers, Clonmel Sportsfield, 2pm
Kilsheelan-Kilcash v Thomas McDonagh’s, Cashel, 2pm
SUNDAY
CONNACHT
Junior football final
Aran Islands (Galway) v Achill (Mayo), Tuam Stadium, 12.15pm
Intermediate football final
Killanin (Galway) v St Croan’s (Roscommon), Tuam Stadium, 2pm
LADIES FOOTBALL
Tesco All-Ireland championships
Senior football semi-finals
Mourneabbey (Cork) v Mountmellick (Laois), Mourneabbey, 2pm
Kilkerrin-Clonberne (Galway) v Termon (Donegal), Clonberne, 2pm
Intermediate football semi-finals
Castleislands Desmonds (Kerry) v Kilmacud Crokes (Dublin), Castleisland, 1pm
Clonbur v Monaghan Harps, Páirc Seoighe, Galway, 2pm
Junior football semi-finals
Dee Rangers (Meath) v Murroe Boher (Limerick), Meath Hill, 2pm
St Ciaran’s (Roscommon) v An Droim Mór (Tyrone), Fuerty, 2pm
LEINSTER
Senior hurling semi-final
Raharney (Westmeath) v Kilcormac-Killoughey (Offaly), Mullingar, 2pm
Intermediate hurling semi-final
Coill Dubh (Kildare) v Mullinavat (Kilkenny), Newbridge, 2pm
Intermediate football semi-finals
Sean O’Mahony’s (Louth) v Eadestown (Kildare), Clan na Gael, Dundalk, 2pm
St James (Wexford) v Ballinlough (Meath), Wexford Park, 12.30pm
Junior hurling semi-final
Dunderry (Meath) v Bennetsbridge (Kilkenny), Trim, 2pm
MUNSTER
Senior football semi-finals
The Nire (Waterford) v Cratloe (Clare), Fraher Field, Dungarvan, 2.30pm
Austin Stacks (Kerry) v Ballincollig (Cork), Austin Stack Park, Tralee, 2pm
Intermediate football semi-finals
Na Piarsaigh (Limerick) v Valley Rovers (Cork), Gaelic Grounds, 2pm
Brickey Rangers (Waterford) v Ardfert (Kerry), Fraher Field, Dungarvan, 1pm
Junior hurling semi-final
Feohanagh-Castlemahon (Limerick) v Modeligo (Waterford), Coolyroe, 2pm
KILKENNY
Senior hurling final
Ballyhale Shamrocks v Clara, Nowlan Park, 2.45pm
Omagh (Tyrone) v St Eunan’s (Donegal), Celtic Park, 2.30pm
Clontibret (Monaghan) v Slaughtneil (Derry), Omagh, 2.30pm
Intermediate football semi-finals
Warrenpoint (Down) v Cloughaneely (Donegal), Dungannon, 2.15pm
Derrylin (Fermanagh) v Inniskeen (Monaghan), Omagh, 12.45pm
Junior football semi-finals
Keady (Armagh) v Urris (Donegal), Dungannon, 12.30pm
Drumaness (Down) v Rock (Tyrone), Celtic Park, 12.45pm
WEXFORD
Senior football final
Gusserane v St Anne’s, Wexford Park, 2.30pm