Dublin: 15°C Tuesday 28 June 2022
Advertisement

Cork, Kilkenny, Waterford and Wexford name sides for hurling league semi-finals

Páirc Uí Chaoimh and Nowlan Park host the games.

Patrick Horgan.
Patrick Horgan.
Image: Laszlo Geczo/INPHO

Updated Mar 25th 2022, 10:32 PM

CORK, KILKENNY, WATERFORD and Wexford have announced their teams for the weekend’s hurling league semi-finals.

Manager Kieran Kingston brings back several big guns to his team after shuffling the pack for last Sunday’s loss to Wexford, Cork having already booked their semi-final place before that game.

Patrick Collins returns in goal, while captain Mark Coleman is named at centre-back. Darragh Fitzgibbon and Ger Millerick link up again to form the midfield partnership.

Robbie O’Flynn and star man Patrick Horgan are both named in the attack.

Kilkenny boss Brian Cody has brought Eoin Cody into his attack for the game at wing-forward. Conor Delaney is drafted in at corner-back and Paddy Deegan is included at centre-back, as the Cats seek to build on last week’s victory over Waterford.

paddy-deegan Kilkenny's Paddy Deegan. Source: Laszlo Geczo/INPHO

Waterford have made four changes for their meeting with Wexford as goalkeeper Shaun O’Brien comes back into the team, Conor Gleeson will play corner-back, Jack Prendergast starts at centre-forward and Patrick Curran is named at wing-forward.

Wexford have shuffled their attack with Mikie Dwyer, Charlie McGuckin and Oisin Pepper named to start, while the experienced Matthew O’Hanlon returns in defence.

Cork

1. Patrick Collins (Ballinhassig)

2. Niall O’Leary (Castlelyons), 3. Daire O’Leary (Watergrasshill), 4. Damien Cahalane (St Finbarr’s)

5. Robert Downey (Glen Rovers), 6. Mark Coleman (Blarney – captain), 7. Ciarán Joyce (Castlemartyr)

8. Darragh Fitzgibbon (Charleville), 9. Ger Millerick (Fr O’Neills)

10. Robbie O’Flynn (Erins Own), 11. Shane Barrett (Blarney), 12. Conor Lehane (Midleton)

13. Alan Connolly (Blackrock), 14. Patrick Horgan (Glen Rovers), 15. Shane Kingston (Douglas)

Subs

  • Ger Collins (Ballinhassig)
  • Sean O’Leary Hayes (Midleton)
  • Tommy O’Connell (Midleton)
  • Sam Quirke (Midleton)
  • Luke Meade (Newcestown)
  • Tim O’Mahony (Newtownshandrum)
  • Mark Keane (Ballygiblin)
  • Conor Cahalane (St Finbarr’s)
  • Seamus Harnedy (St Ita’s)
  • Jack O’Connor (Sarsfields)
  • Sean Twomey (Courcey Rovers)

Kilkenny

1. Eoin Murphy (Glenmore)

2. Mikey Butler (O’Loughlin Gaels), 3. Huw Lawlor (O’Loughlin Gaels), 4. Conor Delaney (Erins Own)

5. Michael Carey (Young Irelands), 6. Paddy Deegan (O’Loughlin Gaels), 7. David Blanchfield (Bennettsbridge)

8. Cian Kenny (James Stephens), 9. Cillian Buckley (Dicksboro)

10. Walter Walsh (Tullogher-Rosbercon), 11. Padraig Walsh (Tullaroan), 12. Eoin Cody (Ballyhale Shamrocks)

13. Billy Ryan (Graigue-Ballycallan), 14. Martin Keoghan (Tullaroan), 15. Alan Murphy (Glenmore)

Subs

  • Darren Brennan (St Lachtain’s)
  • Richie Reid (Ballyhale Shamrocks)
  • Conor Browne (James Stephens)
  • Darragh Corcoran (Ballyhale Shamrocks)
  • James Maher (St Lachtain’s)
  • Matt Kenny (Clara)
  • John Donnelly (Thomastown)
  • James Bergin (Conahy Shamrocks)
  • Tadhg O’Dwyer (James Stephens)
  • Shane Walsh (Tullaroan) 
  • Richie Leahy (Rower-Inistioge)

Waterford

1. Shaun O’Brien (De La Salle)

2. Conor Gleeson (Fourmilewater), 3. Iarlaith Daly (Lismore), 4. Shane McNulty (De La Salle)

Exclusive NZ - IRE
Rugby Analysis

Get Murray Kinsella's match analysis and Garry Doyle's updates from New Zealand exclusive to members

Become a Member

5. Jack Fagan (De La Salle), 6. Tadhg de Burca (Clashmore-Kinsalebeg), 7. Carthach Daly (Lismore),

8. Darragh Lyons (Dungarvan), 9. Austin Gleeson (Mount Sion),

10. Neil Montgomery (Abbeyside), 11. Jack Prendergast (Lismore), 12. Patrick Curran (Dungarvan)

13. Dessie Hutchinson (Ballygunner), 14. Michael Kiely (Abbeyside), 15. Colin Dunford (Colligan)

Subs

  • Billy Nolan (Roanmore)
  • Cian Wadding (Roanmore)
  • Calum Lyons (Ballyduff Lower)
  • Billy Power (Clonea)
  • Pauric Mahony (Ballygunner)
  • Kieran Bennett (Ballysaggart)
  • Micheal Harney (Bunmahon)
  • Tom Barron (Fourmilewater)
  • Shane Bennett (Ballysaggart)
  • Michael Mahony (Ballygunner)
  • Ian Beecher (Tallow)

Wexford

1. Mark Fanning (Glynn-Barntown)

2. Simon Donohoe (Shelmaliers), 3. Liam Ryan (Rapparees), 4. Damien Reck (Oylegate-Glenbrien)

5. Pádraig Foley (Crossabeg-Ballymurn), 6. Kevin Foley (Rapparees – captain), 7. Matthew O’Hanlon (St James)

8. Liam Óg McGovern (St. Anne’s), 9. Diarmuid O’Keeffe (St. Anne’s)

10. Cathal Dunbar (Naomh Eanna), 11. Mikie Dwyer (St Mogue’s Fethard), 12. Charlie McGuckin (Naomh Éanna)

13. Rory O’Connor (St. Martin’s), 14. Conor McDonald (Naomh Eanna), 15. Oisin Pepper (Rapparees)

Subs

  • James Lawlor (Ferns St Aidan’s)
  • Seamus Casey (Oylegate-Glenbrien)
  • Lee Chin (Faythe Harriers – captain)
  • Conor Devitt (Tara Rocks)
  • Corey Byrne Dunbar (Ferns St Aidan’s)
  • Connal Flood (Cloughbawn)
  • Oisin Foley (Crossabeg-Ballymurn)
  • Conor Hearne (Shelmaliers)
  • Rory Higgins (Rathnure)
  • Paul Morris (Ferns St Aidan’s)
  • Jack O’Connor (St Martin’s)

About the author:

Fintan O'Toole

Read next:

COMMENTS (8)

This is YOUR comments community. Stay civil, stay constructive, stay on topic. Please familiarise yourself with our comments policy here before taking part.
write a comment

    Leave a commentcancel