Friday
8am—8pm: European Championships — BBC Red Button
9am—1.45pm: European Championships — BBC 2
12.20pm: Arctic Race of Norway stage 2 — Eurosport 1
1pm: ISPS Handa World Invitational — Sky Sports Golf
1.45—6pm: European Championships — BBC 2
2—7pm: European Championships — RTÉ 2
3pm: Women’s Tour of Scandinavia stage 4 — Eurosport 1
3.15pm: Ireland v Afghanistan 3rd T20 — BT Sport 1
3.30pm: European Track Championships — Eurosport 2
6pm: St Jude Invitational — Sky Sports Golf
6—8pm: European Championships — BBC 2
7.15pm: West Indies v New Zealand, 2nd T20 — BT Sport 2
8pm: Watford v Burnley, Championship — Sky Sports Football
8pm: Osasuna v Sevilla, La Liga — Premier Sports 1
8pm: Hull KR v Leeds, Rugby League — Sky Sports Arena
11.30pm: European Swimming Championships highlights — RTÉ 2
Saturday
9am—1.15pm: European Championships — BBC 2
9.45am—8pm: European Championships — RTÉ 2
11am: Women’s Tour of Scandinavia stage 5 — Eurosport 1
1.15pm: European Championships — BBC 1
12.30pm: Aston Villa v Everton, Premier League — BT Sport 1
12.30pm: Cardiff City v Birmingham City, Championship — Sky Sports Football
12.55pm: Racing from Newbury — UTV
1pm: Salford RD v Huddersfield Giants, Rugby League — Channel 4
1.15—4.30pm: Arctic Race of Norway stage 2 — Eurosport 1
1.30pm: ISPS Handa World Invitational — Sky Sports Golf
3pm: Man City v Bournemouth, Premier League — Premier Sports 1
4.05pm: South Africa v New Zealand, Rugby Union — Sky Sports Action
4.30—9pm: European Championships — BBC 2
5pm: Antrim v Fermanagh, All-Ireland Ladies football junior final replay — TG4
5pm: European Track Championships — Eurosport 2
5.30pm: Brentford v Man Utd, Premier League — Sky Sports Premier League
5.30pm: Schalke 04 v Monchengladbach, Bundesliga — Sky Sports Football
5.30pm: AC Milan v Udinese, Serie A — BT Sport 2
5.30pm: Sampdoria v Atalanta, Serie A — BT Sport 3
6pm: Real Valladolid v Villarreal, La Liga — Premier Sports 1
6pm: St Jude Invitational — Sky Sports Golf
7.45pm: Monza v Torino, Serie A — BT Sport 3
8pm: Barcelona v Rayo Vallecano, La Liga — Premier Sports 1
7.45pm: Lecce v Inter Milan, Serie A — BT Sport 1
8pm: PSG v Montpellier, Ligue 1 — BT Sport 2
8pm: Galway v Wexford Youths, Women’s National League — TG4
8.10pm: Argentina v Australia, Rugby Union — Sky Sports Action
11.15pm: European Swimming Championships highlights — RTÉ 2
12am: Marlon Vera v Dominick Cruz, UFC — BT Sport 1
Sunday
1am: Teofimo Lopez v Pedro Campa, boxing — Sky Sports Action
9am—1.50pm: European Championships — BBC 2
9.10am—8pm: European Championships — RTÉ 2
12-4.30pm: ISPS Handa World Invitational — Sky Sports Golf
12pm: Kilmarnock v Celtic, Scottish Premiership — Sky Sports Football
1pm: Lorient v Lyon, Ligue 1 — BT Sport 1
1.50—5.35pm: European Championships — BBC 1
2pm: Nottingham Forest v West Ham Utd, Premier League — Sky Sports Premier League
2.45pm: Arctic Race of Norway final stage — Eurosport 1
3pm: St Martin’s v St Aidan’s, Wexford SHC final — TG4
4.30pm: Chelsea v Tottenham Hotspur, Premier League — Sky Sports Premier League
4.30pm: Bayern Munich v Wolfsburg, Bundesliga — Sky Sports Football
4.30pm: Cadiz v Real Sociedad, La Liga — Premier Sports 1
4.30pm: St Jude Invitational — Sky Sports Golf
5pm: European Track Championships — Eurosport 2
5.30pm: Lazio v Bologna, Serie A — BT Sport 1
7.45pm: Fiorentina v Cremonese, Serie A — BT Sport @
5.35—9pm: European Championships — BBC 2
6.30pm: Valencia v Girona, La Liga — Premier Sports 1
7.15pm: West Indies v New Zealand, 3rd T20 — BT Sport 2
7.45pm: Salernitana v Roma, Serie A — BT Sport 1
7.45pm: Brest v Marseille, Ligue 1 — BT Sport 2
8pm: Women’s Tour of Scandinavia stage 6 — Eurosport 1
9pm: Almería v Real Madrid, La Liga — Premier Sports 1
11.20pm: European Swimming Championships highlights — RTÉ 2
- Originally published at 06.15
The42 is on Instagram! Tap the button below on your phone to follow us!