Advertisement
Saturday 4 February 2023 Dublin: 6°C
Cathal Noonan/INPHO Austin Gleeson is in Waterford's half-forward line.
# Talent
Waterford and Cork include senior stars in teams for U21 semi
Austin Gleeson starts for the Déise, while Alan Cadogan is named for the Rebels.

WATERFORD AND CORK have named their starting teams for the Bórd Gáis Energy Munster U21 Hurling semi-final at Walsh Park tomorrow night.

The visiting Rebels include Cormac Murphy, Rob O’Shea and Killian Burke, all three of whom were on the senior team panel that won Sunday’s Munster final at Páirc Uí Chaoimh.

Alan Cadogan also starts for Cork, having scored three points in that success over Limerick and also having helped the county to a Munster title in U21 football earlier this year.

Hosts Waterford include Austin Gleeson in their half-forward line, with the Mount Sion man having scored a brilliant goal and two points on his senior debut back in May.

Jake Dillon of De La Salle captains the Déise team from midfield.

Throw-in at Walsh Park is at 7.30pm tomorrow.

WATERFORD:

1.   Seanie Barry (Lismore)

2.   Kevin Daly (Dungarvan)

3.  Tadhg Bourke (Clashmore/Kinsalebeg)

4.   Shane Roche (Shamrocks)

5.  Shane McNulty (De La Salle)

6.  Ray Barry (Lismore)

7.  Michéal Harney (Bonmahon)

8.  Colin Dunford (Colligan)

9.  Gavin O’ Brien (Roanmore)

10. Jake Dillon (Capt.) (De La Salle)

11. Jamie Barron (Fourmilewater)

12. Austin Gleeson (Mount Sion)

13.  Donie Breathnach (An Rinn)

14. Ryan Donnelly (Dungarvan)

15. Michael Kearney (Ballyduff Upper)

CORK:

1. Patrick Collins (Ballinhassig)

2. Stephen Murphy (Blackrock)

3. Colm Barry (Castlelyons)

4. Cian Buckley (Na Piarsaigh)

5. Kevin Kavanagh (Carrigaline)

6. Killian Burke (Capt.) (Midleton)

7. Cormac Murphy (Mallow)

8. Darragh Brosnan (Brian Dillon’s)

9. Rickard Cahalane (Ballymartle)

Exclusive Six
Nations Analysis

Get Murray Kinsella’s exclusive analysis of Ireland’s Six Nations campaign this spring

Become a Member

10. Shane O Keeffe (Blackrock)

11. Colm Spillane (Castlelyons)

12. Michael Collins (Ballinhassig)

13. Alan Cadogan (Douglas)

14. Anthony Spillane (Castlelyons)

15. Rob O’Shea (Carrigaline)

Subs:

16. Mikey Brown (Ballyhea)

17. Colm Coleman (Ballymartle)

18. Paul Fitzgerald (Douglas)

19. Mark Sugrue (Bandon)

20. Killian O Connor (Mallow)

21. Mark O Connor (Douglas)

22. Killian McIntyre (Carrigaline)

23. Alan Dennehy (Charleville)

24. Eoin Smith (Blackrock)

John Gardiner – Cork give the Páirc a send off as Wexford and Tipp build momentum

Details of Kildare v Clare and the rest of the qualifiers announced

Your Voice
Readers Comments
9